Šperky

Šperky

4. 4. 2012, 11:24

Snad každý z nás se chce líbit – svému partnerovi či partnerce, nadřízenému, tchýni, učiteli, spolupracovníkům. Mnohým z nás k tomu mají pomoci i nejrůznější ozdoby, které jsme se navykli za dlouhá staletí označovat jako šperky

Prsteny – šperky nejen na ozdobu

Poměrně specifickou kategorií šperků, které jsme si za ta století oblíbili, jsou jedny z nejstarších druhů ozdob, kterými se lidstvo zdobí – prsteny. Pochopitelně není řeč o obyčejných prstenech tak říkajíc denní spotřeby. Prsteny se totiž v dlouhé historii lidstva staly nejen šperkem a naší ozdobou, ale i symboly moci, spojenectví a třeba i odvahy

Jaký byl první důvod, pro který primitivní „mistr klenotník“ vytvořil, snad ze zvířecí kosti, první prsten, o tom se můžeme jen dohadovat.

Prsten odznakem funkce i moci

Poměrně záhy se ale prsteny, a to zejména ty, vyrobené z kostí ulovených zvířat, stávaly nejen šperky na ozdobu, ale i odznakem odvahy, statečnosti a síly úspěšného lovce. Ti se pak často stávali i náčelníky svých kmenů a z prstenů se tak staly nejen šperky, ale i odznaky moci.

Královské a pečetní prsteny

Podivně primitivní zvyky se mnohdy udržely po celá tisíciletí a jedním z takových zvyků je i užívání šperků jako odznaků moci. Prsteny se především v dobách rozvoje kovotepectví stávaly stále více skutečně uměleckými díly, což vedlo až ve vznik tradice ozdobných pečetních prstenů.

Snubní prsteny mají krátkou tradici

Teprve všeobecně rozšířené užívání prstene jako odznaku náčelníka nebo panovníka vedlo ke vzniku tradice prstenů jako odznaku spojení muže a ženy manželským svazkem.

Snubní prsteny zprvu jen pro vyvolené

Pochopitelně, že si snubní prsteny mohli zprvu dovolit jen skutečně nejbohatší a nejmocnější. Darováním snubního prstene totiž ženich symbolicky předával své ženě část své moci a svého bohatství. Teprve z tohoto zvyku se postupně vyvinul současný zvyk darování prstenů zásnubních a snubních. Ovšem asi všichni víme, že s předáním části své moci a bohatství už má společného jen velmi málo.

Zobrazení: 87046 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 0

Podobné články
 • Dámské šperky

  4. 4. 2012, 11:36 | Diskuze (0)

  Touha zdobit svůj zevnějšek je stará jako lidstvo samo. Stačí si prohlédnout archeologické nálezy; jejich část tvoří právě šperky vyrobené z bronzu, železa, stříbra nebo zlata. Dodnes z nich výtvarníci čerpají náměty.

 • Šperky Swarovski

  4. 4. 2012, 11:29 | Diskuze (0)

  Kvalitní rukodělné šperky z kvalitních drahých kovů a s kvalitními drahými kameny mohou být nejen vhodným oděvním doplňkem a ozdobou na večerní toaletě, ale i spolehlivou investicí v časech hospodářské krize

 • Šperky

  4. 4. 2012, 11:24 | Diskuze (0)

  Snad každý z nás se chce líbit – svému partnerovi či partnerce, nadřízenému, tchýni, učiteli, spolupracovníkům. Mnohým z nás k tomu mají pomoci i nejrůznější ozdoby, které jsme se navykli za dlouhá staletí označovat jako šperky